3 véres merénylet a 20. századból, amely politikusok ellen irányult.
Inejiro Asanuma

Inejiro Asanuma a Japán Szocialista Párt politikusa volt. Támogatta a kínai kommunista pártot. Sokat kritizálták amiért 1959-ben ellátogatott a kommunista Kínába és beszédében azt mondta, hogy az Amerikai Egyesült Államok Japán és Kína közös ellensége. Gépének landolásakor pedig mao-öltönyt viselt. 1960 október 12-én egy politikai vita közben élő adásban (videó, csak 18 éven felülieknek!) gyilkolta meg a 17 éves nacionalista, Otoya Yamaguchi. A politikus beszéde alatt futott fel a színpadra és szamuráj kardjával szúrta le Inejirot. A kard a politikus bordái között hatolt át és átszúrta a gyomrát. Inejiro életét vesztette a támadásban. A gyilkost elkapták még a helyszínen, viszont pár héttel később öngyilkos lett a rendőrségi őrizetben. A helyszínen készített képpel (fent), Yasushi Nagao Pulitzer-díjat nyert.
Aldo Moro
Aldo Moro olasz miniszterelnök volt akit 1978 máricus 16-án rabolt el a Vörös Brigádok nevű olasz szélsőbaloldali terrorszervezet. Ezen a napon a képviselőházba tartott amikor 2 autó elállta az autójuk útját, 5 testőrét megölték őt pedig elrabolták. A következő napokban több városban rajtaütéseket szervezett a rendőrség, hogy megtalálják az elnököt, de sikertelenül. Az fogvatartása alatt a Vörös Brigádok halálra ítélte és követeléseket fogalmaztak meg. A követelésük az volt, hogy engedjék szabadon 16 letartóztatott társukat. A majdnem 2 hónapos fogvatartása alatt több levelet is írt a családjának, a pártjának, több politikusnak és a pápának is, amelyben arra kérte őket, hogy teljesítsék a követeléseiket. A kormány elutasította a tárgyalásokat a terroristákkal a család, a barátok és a pápa követelésének ellenére. VI. Pál pápa azt is felajánlotta, hogy cseréljék ki Aldo Moroért.
Mivel kormány tartotta magát a korábbi kijelentéseihez és nem tárgyalt a terroristákkal, ezért elhatározták, hogy megölik az elnököt. Aldot befektették egy Renault 4-es kisautó csomagtartójába, letakarták egy takaróval és 10 golyót eresztettek bele. Az autót Róma belvárosában hagyták és később ott is találták meg.
Anvar Szadat
Egyiptom 3. miniszterelnöke volt 1970 és 1981 között. Részt vett az egyiptomi királyt megbuktató 1959-es forradalomban. 11 éves elnöksége sok változást hozott az országnak. Visszaállította a többpártrendszert és engedélyezte a külföldi magánbefektetéseket.A jom kippuri háborúban betöltött szerepe miatt hőssé vált Egyiptomban és az arab világban.Izrael elismeréséért és a Camp David-i egyezmény aláírásáért megkapta a Nobel-békedíjat, viszont ezek az intézkedések népszerűtlenné tették az arab világban és Egyiptom tagságát felfüggesztették az Arab Ligában. Szadat a belső kritikára azzal válaszolt, hogy szigorított a rendszerén, erősödött a cenzúra és politikai ellenfeleit pedig bebörtönözték.A merényletre egy, a jom kippuri háború emlékére tartott díszfelvonulás alkalmával került sor. Az egyiptomi elnököt négyszeres biztonsági intézkedések védték, és a felvonuláson részt vevő katonáknál nem lehetett lőszer – csakhogy az ezért felelős tisztek éppen mekkai zarándoklatukon voltak.
A tömeg felett elszállt egy Mirage vadászgép-raj, ami elterelte a figyelmet, ekkor egy csapatszállító állt meg az elnöki lelátó előtt. A kiszálló hadnagy szalutált, Szadat pedig felállt, hogy fogadja a tisztelgést. Ekkor Iszlambuli hadnagy három gránátot dobott Szadat felé, melyek közül csak a harmadik robbant fel, majd a hadnagy vezette fegyveresek lövéseket adtak le az elnökre, aki azonnal életét vesztette.
A merénylet után kialakult tűzharcban 11 ember vesztette életét, 28 ember megsérült, köztük több magas rangú politikusok. Az összeesküvőket bíróság elé állították, és 1982 áprilisában kettejüket sortűz, hármójukat pedig kötél által kivégezték. Szadat egyik merénylője szerint tettük hátterében főként az egyiptomi-izraeli békeszerződés állt.
Írjátok meg észrevételeiteket, vitassátok meg a történeteket hozzászólásban!